Téli időjárás

Tisztelt Lakosság!

Téli időjárás

A hűvösebb idő beköszöntével egyre többen használják nagyobb terhelés mellett a tüzelő-, fűtőberendezéseket. Számos családi háznál találhatók szilárd tüzelőanyaggal működő kazánok, valamint kályhák. Nem mindegy azonban, hogy ezekben mit égetünk el.

A katasztrófavédelem arra kéri az állampolgárokat, hogy csak olyan tüzelőanyaggal gyújtsanak be, amelyeket a berendezés gyártója ajánl, attól ne térjenek el. Bevett gyakorlat sajnos számos háztartásnál, hogy a lakók szemetet - gumi és műanyag hulladékot, kőolajszármazékokkal szennyezett rongyot, illetve lakkozott, festett fát - égetnek el a kazánokban, hiszen így megszabadulnak a feleslegessé vált szeméttől, ráadásul hőt termelnek vele.

Ez a magatartás azonban számos veszélyt rejt magában. A hulladék kazánokban, kályhákban történő elégetésével nem csak káros anyagok kerülnek a légkörbe, hanem felgyorsul a kémények belsejében a kátrány- és koromlerakódás. A füstelvezető keresztmetszetének csökkenésével megnő annak belső hőmérséklete a fűtés során, amely végső soron kémény- és lakástüzet, valamint szén-monoxid visszaáramlást is eredményezhet. Fontos erre felhívni a figyelmet, hiszen minden ötödik lakástűz a kéményből indul ki! A szakemberek szerint a legjobb olyan fával tüzelni, amely hasábokra vágva, szellős helyiségben szárad minimum egy, de inkább két évig. A szárítással nem csak a fa fűtőértéke növekszik, hanem a károsanyag-kibocsátása is csökken. Ha valaki csak két hétig fűt háztartási hulladékkal, akkor annyi kátrány rakódik a kémény falára, mint normál fűtőanyag esetén a teljes fűtési szezonban.

Téli időszakban megnő a szén-monoxid mérgezés kialakulásának veszélye. Ez akkor jön létre, amikor egy nyílt égésterű fűtőberendezés elhasználja a helyiség levegőjét és nem biztosított az oxigén utánpótlása. A problémák megelőzhetők, ha a jól szigetelő nyílászárókra résszellőzőt szerelnek, illetve a biztonságérzet növelhető egy szén-monoxid érzékelő beszerzésével is. Fontos, hogy jó minőségű eszközt vásároljanak, hiszen egy nem megfelelő érzékelő hamis biztonságérzetet kelthet, és nem is biztos, hogy időben jelzi a veszélyt. A jó minőségű szén-monoxid érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján, mint ahogy azoké is, amelyek megbuktak az ellenőrzéseken.

A problémák megelőzhetők, ha a tulajdonosok évente legalább egyszer, szakértővel ellenőriztetik a fűtőberendezéseket és a kéményeket, hiszen a szennyeződések rontják a berendezés hatékonyságát és növelik a balesetveszélyt. A családi házakhoz a lakosságnak kell megrendelnie az ingyenes kéményellenőrzést és -tisztítást. Ehhez telefonon a 1818-as számot tárcsázva, majd a 9-es és az 1-es gombot megnyomva lehet időpontot foglalni, de mindez interneten is megtehető a

https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat oldalon."